Pohádkové ozvěny
Podzimní výlov rybníka Dlouhý
Podzimní výlovy jsou v plném proudu a jeden takový proběhl dne 12. října v Plané nad Lužnicí, ve spolupráci s Českým rybářským svazem. Děti z Mateřské školy Planá nad Lužnicí měly tu možnost se výlovu rybníka Dlouhý zúčastnit. Rodiče s dětmi s obdivem a nadšením sledovali rybáře ve svých rybářských ústrojích, jak pomocí sítí vytahují ryby z rybníka. Rybáři ochotně přinesli i některé ryby do kádě a dětem podávali veškeré informace o rybách, které žijí v rybníce. Vyloveni byli převážně kapři, ale také sumec a úhoř, které si děti mohly nejen důkladně prohlédnout, ale také na ně sáhnout. Jako bonus proběhla na louce vedle rybníka ukázka vycvičených loveckých psů. Celý program byl doplněn občerstvením, teplým čajem a párkem v rohlíku a ovocem pro děti. Sobotní dopoledne proběhlo v příjemné atmosféře, v průběhu výlovu vysvitlo sluníčko a udělalo se tepleji. Děti si odnesly nejen spoustu zábavy a nových vědomostí, ale také tašku s dárky nachystané pořadateli, které je velice potěšily. Za mateřskou školu bychom rádi poděkovali rybářům za skvělé zajištění a realizaci celé akce.
Autor textu: Bc. Maria Soldátová, Bc. Petra Petrová
Podzimní výlety v Pohádce
Slunečné počasí babího léta vylákalo děti z předškolních tříd mateřské školy na výlety. Jedním z nich byla návštěva Blatského muzea v Soběslavi. Na děti ze tříd Ferda Mravenec a Bob a Bobek zde čekala přírodovědná výstava na téma „Ptačí stavitelé“, s cílem přiblížit fenomén důmyslně konstruovaných ptačích hnízd. Děti si zde mohly prohlédnout také mnoho vypreparovaných druhů našich ptáků. Průvodce výstavy, zoolog Miroslav Bažant, ochotně odpovídal na zvídavé dětské dotazy. V parku byla na závěr pro děti připravena naučná pohybová hra.
Cílem dalšího výletu byla nedaleká vesnice Myslkovice. Minibusem se do ní vypravily děti ze třídy Bob a Bobek a několik dětí ze třídy Ferda Mravenec. V místním zvonařství je přivítali dva usměvaví pánové – zvonař Michal Votruba a kovář Tomáš Máca. Děti zde viděly zvony v různých fázích jejich výroby, poslechly si rozdílné „hlasy“ zvonů a potěžkaly jejich „srdce“. Pan kovář před zraky dětí na závěr ukoval krásnou podkovu pro štěstí celé naší školy.
Oba výlety si děti z naší mateřské školy moc užily. Všem odborníkům patří velký dík za jejich vstřícnost, snahu a trpělivost.
Autor textu: Mgr. Veronika Poulová, MgA. Daniela Šůnová, učitelky MŠ
Oslava dne stromů s „Malým objevitelem“
Staré a posvátné háje byly uctívány a chráněny od nepaměti. Tento svátek se slaví po celém světě od poloviny 19. století. U nás se slaví 20. října. Den stromů je krásnou příležitostí, jak si připomenout čím jsou stromy pro naši planetu, tak důležité. Dozvědět se více o stromech, které nás obklopují. Nemuseli jsme za nimi daleko. Tato oslava nám dala možnost s dětmi prozkoumat různé druhy stromů, které máme na naší krásné zahradě MŠ. Jestlipak například víte, kolik dětí je potřeba k obejmutí jednoho takového starého, silného dubu? Děti si mohly vyzkoušet techniku frotáže-otisk kůry stromů pomocí papíru a tužky (rudky). Tato aktivita je kreativní, zábavná, ale i vzdělávací. Děti touto technikou zjišťovaly, že každý strom má jinou strukturu kůry – některé mají hladkou a jemnou kůru, jiné jsou drsné, nebo šupinaté. Frotáž umožňuje dětem zblízka pozorovat různorodost a lépe si uvědomit vlastnosti jednotlivých stromů i to, že každý je jiný, stejně jako člověk. Přiblížili jsme si způsob, jak krásy přírody objevovat a respektovat. Nakonec se tato aktivita dětem tak zalíbila, že si touto technikou zkusily i otisky listů a jehličí. Po dokončení frotáží měly děti skvělá umělecká díla, která budou zdobit šatny mateřské školy a mohou tak jejich prostřednictvím šířit naši myšlenku dál.
Autor textu: Bc. Jana Skaláková, učitelka MŠ
Oslava Dne chleba v naší mateřské škole
V naší mateřské škole jsme si i letos připomněli Den chleba v rámci celoškolního tématu „ Od zrníčka ke chlebíčku“. Děti se tak měly možnost seznámit s celým procesem jeho vzniku. Nejprve je paní učitelky seznámily s úplným začátkem. Upéct takový chléb není totiž jen tak. Každý začíná na poli, jako malé zrníčko, které čeká velmi dlouhá cesta, než doputuje k nám na stůl a následně do břicha!
Všechny třídy se následně zapojily do společného pečení tohoto typického českého pečiva. Dětem byly představeny potřebné ingredience a rozdány úkoly s instrukcemi. Někdo vážil mouku, jiný přidával jednotlivé komponenty do mísy, další zas poctivě míchal. Byl to zážitek plný smíchu a zábavy. Celou školkou se nesla vůně čerstvě upečeného chleba. Děti netrpělivě čekaly, až budou moci ochutnat výsledek své práce.
Paní kuchařky dokonce připravily dětem na křupavé krajíce tři zdravé pomazánky: rybičkovou, tvarohovou a sýrovou. Děti si je pak samy mazaly a vychutnávaly si každé sousto. Byla to radost z odvedené práce, propojená s láskou k dobrému jídlu.
Den chleba je pro děti nejen o pečení a jídle, ale také o spolupráci a vzniku společných vzpomínek. Na tento den budou jistě rády vzpomínat kromě dětí i paní učitelky a už se všichni těšíme na další příležitost k podobným oslavám!
Autor příspěvku: Bc Jana Skaláková, Bc. Karolína Vodáková, učitelky MŠ